Denna webbplats använder kakor (cookies)
Lagen om elektronisk kommunikation (2003:389) innebär att du som besöker en webbplats kan behöva samtycka till att webbplatsen använder så kallade kakor. På sfv.se används kakor för att webbplatsen ska vara så informativ och användbar som möjligt. Du kan tacka nej till kakor. Det medför försämrad funktionalitet på vissa sidor, exempelvis i kartfunktioner och streamad film.
Nytt besökscentrum på Drottningholm
Pressmeddelande 2009-05-27
2008 köpte Statens fastighetsverk (SFV) Karamellan, tidigare Drottningholmspaviljongen. Sedan dess har planeringen för och renoveringen av ett nytt besökscentrum pågått - ett besökscentrum som rymmer butik, biljettförsäljning, informationsavdelning för världsarvet Drottningholm samt ett café. Utvändigt är det mesta sig likt men invändigt är det inte många som kommer att känna igen sig då Karamellan, lagom till sommarsäsongen, tar emot besök.
Nyrenoverade Karamellan redo för sommarsäsongen
Drottningholms slott med omgivande miljö är sedan 1991 upptaget på Unescos världsarvslista, vilket innebär att det även internationellt är förklarat som mycket värdefullt ur kulturhistorisk synpunkt. Karamellan är inte klassat som byggnadsminne men eftersom huset är en del av den skyddade miljön ute på Drottningholm har SFV valt att bevara exteriören vid den omfattande renoveringen som genomförts i samarbete med Drottningholms slottsförvaltning och slottsteater. Invändigt är förändringen desto större.
- Vi ville åstadkomma ett modernt, tillgängligt och attraktivt besökscentrum - en plats som både ska vara funktionell ur informationssynpunkt men också trevlig att vistas i, säger Anders Ahlberg, fastighetschef på Statens fastighetsverk.
De besökare som tidigare gästat Karamellan kommer förmodligen att bli förvånade då de kliver över tröskeln till den nyrenoverade byggnaden.
- Det är en helt ny känsla som infinner sig då man öppnar dörren. Det mest slående är rymden och ljuset i byggnaden, ett resultat av att vi valt att ta bort hela övervåningen. Vi hoppas och tror att Karamellans väntade gäster kommer att uppskatta förändringen, säger Rolf Karlsson, fastighetsförvaltare på Statens fastighetsverk.
Svensk husmanskost i historisk miljö
En viktig del för besökare på Drottningholm är ett bra restaurangutbud. Då SFV bestämde sig för att skapa ett nytt besökscentrum var det därför självklart att ta in en kunnig restauratör. Joakim och Marina Lundblad är krögarparet som driver det nyöppnade caféet i Karamellan, Drottningholms slottscafé. Här kommer makarna Lundblad bland annat att erbjuda hemlagad klassisk svensk mat och nybakat surdegsbröd.
Historik - Schweizeri från 1800-talet
Drottningholmspaviljonen - eller Karamellan som byggnaden kom att heta - uppfördes troligen under senare hälften av 1800-talet, exakt datum är inte känt. Ursprungligen var det ett schweizeri, vilket var benämningen på ett finare café som även serverade alkohol. Schweizerier fanns i många offentliga parker under 1800-talet. Namnet Karamellan var etablerat redan vid förra sekelskiftet. Byggnaden har även kallats Landelius konditori efter hovkonditor J C Landelius som drev rörelsen här fram till 1913. Byggnaden fick sitt nuvarande utseende vid en ombyggnad 1903. Verandan glasades in under 1900-talets första decennier.
För mer information:
- Rolf Karlsson, förvaltare Statens fastighetsverk, 070 889 12 80, e-post rolf.karlsson@sfv.se.
- Jan Gyllbäck, projektledare Statens fastighetsverk, 070 883 22 47, e-post jan.gyllback@sfv.se.
- Åsa Carlberg, pressekreterare Statens fastighetsverk, 08 696 76 00, e-post asa.carlberg@sfv.se.
Tradition i utveckling. Vi har många kulturhistoriskt värdefulla byggnader och miljöer i vårt land. De är en del av vår gemensamma historia och framtid. Statens fastighetsverk förvaltar Sveriges nationalbyggnader och fria marker; slott och kungsgårdar, teatrar, museer, ambassader och en sjundedel av landets yta bestående av skog och mark. Vi äger allt detta tillsammans och SFV:s uppgift är att förvalta det på bästa sätt.

Foto: André Strömqvist, SFV
Nyrenoverade Karamellan på Drottningholm är redo för sommarsäsongen.

Foto: André Strömqvist
I Karamellan finns besökscentrum och Drottningholms slottscafé.

Foto: André Strömqvist, SFV
Ett modernt och tillgängligt besökscentrum.

Foto: André Strömqvist
Entrén till Karamellan.

Foto: Tre dadlar
Rolf Karlsson, förvaltare Statens fastighetsverk.


Presskontakt
- Åsa Carlberg, pressekreterare, Statens fastighetsverk, tel 08 696 76 00, e-post asa.carlberg@sfv.se
- För högupplösta bilder eller allmänna frågor, kontakta webbredaktionen, e-post redaktion@sfv.se
- Högupplösta bilder som görs tillgängliga på SFV:s webbplats får endast användas i direkt anslutning till en nyhet om/från SFV. För frågor om SFV:s logotype och användandet av bilder, kontakta Eva Rosander, tel 08 696 70 93, e-post eva.rosander@sfv.se
Fler pressmeddelanden
- SFV:s pressrum
- Pressmeddelanden 2008
- Pressmeddelanden 2007
- Pressmeddelanden 2006
- Pressmeddelanden 2005
SFV:s logotyp
SFV:s logo för tryck. Eps-fil eps 423 kB







